RC0S2CA330RKE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RC0S2CA330RKE
RC0S2CA330RKE
Part Number
RC0S2CA330RKE
Description
RES 330 OHM 10% 1/4W 3916
Data sheet
RC0S2CA330RKE.pdf
Delivery Services
RC0S2CA330RKE
Comments
    RC0S2CA330RKE Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Resistance330 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case3916 J-Lead
    Size / Dimension0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
    Height - Seated (Max)0.164" (4.17mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package3916
    Temperature Coefficient±400ppm/°C