RC1206FR-0710RP
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RC1206FR-0710RP
RC1206FR-0710RP
Part Number
RC1206FR-0710RP
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
RC1206FR-0710RP.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RC1206FR-0710RP
Comments
    RC1206FR-0710RP Specifications
    SeriesRC-P Lead Free
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance10 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±300ppm/°C