RC1210JR-0710KL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RC1210JR-0710KL
RC1210JR-0710KL
Part Number
RC1210JR-0710KL
Manufacturer
Yageo
Description
RES 10K OHM 5% 1/2W 1210
Data sheet
RC1210JR-0710KL.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RC1210JR-0710KL
Comments
    RC1210JR-0710KL Specifications
    SeriesRC_L
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance10 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1210
    Temperature Coefficient±100ppm/°C