RC1218JK-07120RL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RC1218JK-07120RL
RC1218JK-07120RL
Part Number
RC1218JK-07120RL
Manufacturer
Yageo
Description
RES 120 OHM 5% 1W 1812 WIDE
Data sheet
RC1218JK-07120RL.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RC1218JK-07120RL
Comments
    RC1218JK-07120RL Specifications
    SeriesRC_L
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance120 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
    Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1218
    Temperature Coefficient±100ppm/°C