RC1R0EA100RKE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RC1R0EA100RKE
RC1R0EA100RKE
Part Number
RC1R0EA100RKE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 100 OHM 10% 1W J LEAD
Data sheet
RC1R0EA100RKE.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RC1R0EA100RKE
Comments
    RC1R0EA100RKE Specifications
    SeriesRC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±10%
    Resistance100 Ohms
    CompositionCarbon Composition
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case8127 J-Lead
    Size / Dimension0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
    Height - Seated (Max)0.278" (7.06mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C