RC2010FK-07750RL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RC2010FK-07750RL
RC2010FK-07750RL
Part Number
RC2010FK-07750RL
Manufacturer
Yageo
Description
RES 750 OHM 1% 3/4W 2010
Data sheet
RC2010FK-07750RL.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RC2010FK-07750RL
Comments
    RC2010FK-07750RL Specifications
    SeriesRC_L
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance750 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±100ppm/°C