RC2512FK-072K7L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RC2512FK-072K7L
RC2512FK-072K7L
Part Number
RC2512FK-072K7L
Manufacturer
Yageo
Description
RES 2.7K OHM 1% 1W 2512
Data sheet
RC2512FK-072K7L.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RC2512FK-072K7L
Comments
    RC2512FK-072K7L Specifications
    SeriesRC_L
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance2.7 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±100ppm/°C