RCG0603499RFKEA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RCG0603499RFKEA
RCG0603499RFKEA
Part Number
RCG0603499RFKEA
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603
Data sheet
RCG0603499RFKEA.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RCG0603499RFKEA
Comments
    RCG0603499RFKEA Specifications
    SeriesRCG e3
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance499 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C