RCL06121R00JNEA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RCL06121R00JNEA
RCL06121R00JNEA
Part Number
RCL06121R00JNEA
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES SMD 1 OHM 3/4W 1206 WIDE
Data sheet
RCL06121R00JNEA.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RCL06121R00JNEA
Comments
    RCL06121R00JNEA Specifications
    SeriesRCL
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±5%
    Resistance1 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
    Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0612
    Temperature Coefficient±200ppm/°C