RCL12181M00JNEK
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RCL12181M00JNEK
RCL12181M00JNEK
Part Number
RCL12181M00JNEK
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES SMD 1M OHM 1W 1812 WIDE
Data sheet
RCL12181M00JNEK.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RCL12181M00JNEK
Comments
    RCL12181M00JNEK Specifications
    SeriesRCL
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±5%
    Resistance1 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
    Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1218
    Temperature Coefficient±200ppm/°C