RCS060317K4FKEA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RCS060317K4FKEA
RCS060317K4FKEA
Part Number
RCS060317K4FKEA
Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/4W 0603
Data sheet
RCS060317K4FKEA.pdf
Delivery Services
RCS060317K4FKEA
Comments
    RCS060317K4FKEA Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance17.4 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C