RCS0603220KJNEA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RCS0603220KJNEA
RCS0603220KJNEA
Part Number
RCS0603220KJNEA
Description
RES SMD 220K OHM 5% 1/4W 0603
Data sheet
RCS0603220KJNEA.pdf
Delivery Services
RCS0603220KJNEA
Comments
    RCS0603220KJNEA Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance220 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±200ppm/°C