RCS060364K9FKEA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RCS060364K9FKEA
RCS060364K9FKEA
Part Number
RCS060364K9FKEA
Description
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/4W 0603
Data sheet
RCS060364K9FKEA.pdf
Delivery Services
RCS060364K9FKEA
Comments
    RCS060364K9FKEA Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance64.9 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C