RCS0805330RJNEA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RCS0805330RJNEA
RCS0805330RJNEA
Part Number
RCS0805330RJNEA
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES SMD 330 OHM 5% 0.4W 0805
Data sheet
RCS0805330RJNEA.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RCS0805330RJNEA
Comments
    RCS0805330RJNEA Specifications
    SeriesRCS e3
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance330 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.4W, 2/5W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±200ppm/°C