RCS2012J222CS
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RCS2012J222CS
RCS2012J222CS
Part Number
RCS2012J222CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/8W 0805
Data sheet
RCS2012J222CS.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RCS2012J222CS
Comments
    RCS2012J222CS Specifications
    SeriesRCS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance2.2 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.66mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±100ppm/°C