RE1206FRE07100KL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RE1206FRE07100KL
RE1206FRE07100KL
Part Number
RE1206FRE07100KL
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
RE1206FRE07100KL.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RE1206FRE07100KL
Comments
    RE1206FRE07100KL Specifications
    SeriesRE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance100 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±50ppm/°C