RG1005P-470-B-T5
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RG1005P-470-B-T5
RG1005P-470-B-T5
Part Number
RG1005P-470-B-T5
Manufacturer
Susumu
Description
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/16W 0402
Data sheet
RG1005P-470-B-T5.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RG1005P-470-B-T5
Comments
    RG1005P-470-B-T5 Specifications
    SeriesRG
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Tolerance±0.1%
    Resistance47 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±25ppm/°C