RG1608P-222-B-T5
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RG1608P-222-B-T5
RG1608P-222-B-T5
Part Number
RG1608P-222-B-T5
Manufacturer
Susumu
Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Data sheet
RG1608P-222-B-T5.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RG1608P-222-B-T5
Comments
    RG1608P-222-B-T5 Specifications
    SeriesRG
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Tolerance±0.1%
    Resistance2.2 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±25ppm/°C