RG2012P-224-B-T5
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RG2012P-224-B-T5
RG2012P-224-B-T5
Part Number
RG2012P-224-B-T5
Manufacturer
Susumu
Description
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/8W 0805
Data sheet
RG2012P-224-B-T5.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RG2012P-224-B-T5
Comments
    RG2012P-224-B-T5 Specifications
    SeriesRG
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Tolerance±0.1%
    Resistance220 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±25ppm/°C