RG2012V-101-P-T1
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RG2012V-101-P-T1
RG2012V-101-P-T1
Part Number
RG2012V-101-P-T1
Manufacturer
Susumu
Description
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/8W 0805
Data sheet
RG2012V-101-P-T1.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RG2012V-101-P-T1
Comments
    RG2012V-101-P-T1 Specifications
    SeriesRG
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Tolerance±0.02%
    Resistance100 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±5ppm/°C