RH3R0DB15R0J
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RH3R0DB15R0J
RH3R0DB15R0J
Part Number
RH3R0DB15R0J
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 15 OHM 5% 3W SMD
Data sheet
RH3R0DB15R0J.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RH3R0DB15R0J
Comments
    RH3R0DB15R0J Specifications
    SeriesRH3R0DBxxxJ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance15 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.612" L x 0.273" W (15.55mm x 6.93mm)
    Height - Seated (Max)0.226" (5.74mm)