RK73B2BTTD622J
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RK73B2BTTD622J
RK73B2BTTD622J
Part Number
RK73B2BTTD622J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
RES 6.2K OHM 5% 1/4W 1206
Data sheet
RK73B2BTTD622J.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RK73B2BTTD622J
Comments
    RK73B2BTTD622J Specifications
    SeriesRK73B
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±5%
    Resistance6.2 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±200ppm/°C