RK73B2HTTE7R5J
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RK73B2HTTE7R5J
RK73B2HTTE7R5J
Part Number
RK73B2HTTE7R5J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
RES 7.5 OHM 5% 3/4W 2010
Data sheet
RK73B2HTTE7R5J.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RK73B2HTTE7R5J
Comments
    RK73B2HTTE7R5J Specifications
    SeriesRK73B
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±5%
    Resistance7.5 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±200ppm/°C