RK73G1ETTP2402F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RK73G1ETTP2402F
RK73G1ETTP2402F
Part Number
RK73G1ETTP2402F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
RES 24K OHM 1% 1/10W 0402
Data sheet
RK73G1ETTP2402F.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RK73G1ETTP2402F
Comments
    RK73G1ETTP2402F Specifications
    SeriesRK73G
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance24 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±50ppm/°C