RK73H2ARTTD1503F.pdf
| Series | RK73H |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 150 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |