RK73H2ARTTD5112F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RK73H2ARTTD5112F
RK73H2ARTTD5112F
Part Number
RK73H2ARTTD5112F
Data sheet
RK73H2ARTTD5112F.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
RK73H2ARTTD5112F
Comments
    RK73H2ARTTD5112F Specifications
    SeriesRK73H
    Part StatusActive
    Resistance51.1 kOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThick Film
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package805
    Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)