RK73H2ATTD5761F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RK73H2ATTD5761F
RK73H2ATTD5761F
Part Number
RK73H2ATTD5761F
Description
RES 5.76K OHM 1% 1/4W 0805
Data sheet
RK73H2ATTD5761F.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RK73H2ATTD5761F
Comments
    RK73H2ATTD5761F Specifications
    SeriesRK73H
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance5.76 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±100ppm/°C