RL73H2ER43FTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RL73H2ER43FTD
RL73H2ER43FTD
Part Number
RL73H2ER43FTD
Description
RES 0.43 OHM 1% 1/2W 1210
Data sheet
RL73H2ER43FTD.pdf
Delivery Services
RL73H2ER43FTD
Comments
    RL73H2ER43FTD Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance430 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1210
    Temperature Coefficient±100ppm/°C