RL73H2HR22FTE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RL73H2HR22FTE
RL73H2HR22FTE
Part Number
RL73H2HR22FTE
Description
RES 0.22 OHM 1% 3/4W 2010
Data sheet
RL73H2HR22FTE.pdf
Delivery Services
RL73H2HR22FTE
Comments
    RL73H2HR22FTE Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance220 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.030" (0.75mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±100ppm/°C