RL73H3AR56FTDF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RL73H3AR56FTDF
RL73H3AR56FTDF
Part Number
RL73H3AR56FTDF
Description
RES 0.56 OHM 1% 1W 2512
Data sheet
RL73H3AR56FTDF.pdf
Delivery Services
RL73H3AR56FTDF
Comments
    RL73H3AR56FTDF Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance560 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±100ppm/°C