RL73H3AR91FTDF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RL73H3AR91FTDF
RL73H3AR91FTDF
Part Number
RL73H3AR91FTDF
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 0.91 OHM 1% 1W 2512
Data sheet
RL73H3AR91FTDF.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RL73H3AR91FTDF
Comments
    RL73H3AR91FTDF Specifications
    SeriesRL73, CGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance910 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±100ppm/°C