RL73K2ER47JTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RL73K2ER47JTD
RL73K2ER47JTD
Part Number
RL73K2ER47JTD
Description
RES 0.47 OHM 5% 1/2W 1210
Data sheet
RL73K2ER47JTD.pdf
Delivery Services
RL73K2ER47JTD
Comments
    RL73K2ER47JTD Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±5%
    Resistance470 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1210
    Temperature Coefficient±200ppm/°C