RL73K3AR91JTDF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RL73K3AR91JTDF
RL73K3AR91JTDF
Part Number
RL73K3AR91JTDF
Description
RES 0.91 OHM 5% 1W 2512
Data sheet
RL73K3AR91JTDF.pdf
Delivery Services
RL73K3AR91JTDF
Comments
    RL73K3AR91JTDF Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±5%
    Resistance910 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±200ppm/°C