RL73N1HR68FTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RL73N1HR68FTD
RL73N1HR68FTD
Part Number
RL73N1HR68FTD
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 0.68 OHM 1% 1/20W 0201
Data sheet
RL73N1HR68FTD.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RL73N1HR68FTD
Comments
    RL73N1HR68FTD Specifications
    SeriesRL73, CGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance680 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
    Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0201
    Temperature Coefficient±300ppm/°C