RLP73K2BR13JTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RLP73K2BR13JTD
RLP73K2BR13JTD
Part Number
RLP73K2BR13JTD
Description
RES 0.13 OHM 5% 1/2W 1206
Data sheet
RLP73K2BR13JTD.pdf
Delivery Services
RLP73K2BR13JTD
Comments
    RLP73K2BR13JTD Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±5%
    Resistance130 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±200ppm/°C