RLP73K3AR27FTDF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RLP73K3AR27FTDF
RLP73K3AR27FTDF
Part Number
RLP73K3AR27FTDF
Description
RES 0.27 OHM 1% 2W 2512
Data sheet
RLP73K3AR27FTDF.pdf
Delivery Services
RLP73K3AR27FTDF
Comments
    RLP73K3AR27FTDF Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance270 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±200ppm/°C