RLP73K3AR33FTDF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RLP73K3AR33FTDF
RLP73K3AR33FTDF
Part Number
RLP73K3AR33FTDF
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 0.33 OHM 1% 2W 2512
Data sheet
RLP73K3AR33FTDF.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RLP73K3AR33FTDF
Comments
    RLP73K3AR33FTDF Specifications
    SeriesRL73, CGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance330 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±200ppm/°C