RLP73M1JR091JTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RLP73M1JR091JTD
RLP73M1JR091JTD
Part Number
RLP73M1JR091JTD
Description
RES 0.091 OHM 5% 1/8W 0603
Data sheet
RLP73M1JR091JTD.pdf
Delivery Services
RLP73M1JR091JTD
Comments
    RLP73M1JR091JTD Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±5%
    Resistance91 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±400ppm/°C