RLP73N1JR12FTDF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RLP73N1JR12FTDF
RLP73N1JR12FTDF
Part Number
RLP73N1JR12FTDF
Description
RES 0.12 OHM 1% 1/8W 0603
Data sheet
RLP73N1JR12FTDF.pdf
Delivery Services
RLP73N1JR12FTDF
Comments
    RLP73N1JR12FTDF Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance120 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±300ppm/°C