RLP73V3AR018FTDF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RLP73V3AR018FTDF
RLP73V3AR018FTDF
Part Number
RLP73V3AR018FTDF
Description
RES 0.018 OHM 1% 2W 2512
Data sheet
RLP73V3AR018FTDF.pdf
Delivery Services
RLP73V3AR018FTDF
Comments
    RLP73V3AR018FTDF Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance18 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±600ppm/°C