RM02F1050CT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RM02F1050CT
RM02F1050CT
Part Number
RM02F1050CT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
RES SMD 105 OHM 1% 1/20W 0201
Data sheet
RM02F1050CT.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RM02F1050CT
Comments
    RM02F1050CT Specifications
    SeriesRM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance105 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0201
    Temperature Coefficient±200ppm/°C