RM04F1652CT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RM04F1652CT
RM04F1652CT
Part Number
RM04F1652CT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/16W 0402
Data sheet
RM04F1652CT.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RM04F1652CT
Comments
    RM04F1652CT Specifications
    SeriesRM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance16.5 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±100ppm/°C