RM04F3243CT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RM04F3243CT
RM04F3243CT
Part Number
RM04F3243CT
Description
RES SMD 324K OHM 1% 1/16W 0402
Data sheet
RM04F3243CT.pdf
Delivery Services
RM04F3243CT
Comments
    RM04F3243CT Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance324 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±100ppm/°C