RM06F9530CT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RM06F9530CT
RM06F9530CT
Part Number
RM06F9530CT
Description
RES SMD 953 OHM 1% 1/10W 0603
Data sheet
RM06F9530CT.pdf
Delivery Services
RM06F9530CT
Comments
    RM06F9530CT Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance953 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C