RM10J1R3CT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RM10J1R3CT
RM10J1R3CT
Part Number
RM10J1R3CT
Description
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/8W 0805
Data sheet
RM10J1R3CT.pdf
Delivery Services
RM10J1R3CT
Comments
    RM10J1R3CT Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance1.3 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±200ppm/°C