RM20J563CT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RM20J563CT
RM20J563CT
Part Number
RM20J563CT
Description
RES SMD 56K OHM 5% 1/2W 2010
Data sheet
RM20J563CT.pdf
Delivery Services
RM20J563CT
Comments
    RM20J563CT Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance56 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±100ppm/°C