RMCF0402JT13K0
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RMCF0402JT13K0
RMCF0402JT13K0
Part Number
RMCF0402JT13K0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 13K OHM 5% 1/16W 0402
Data sheet
RMCF0402JT13K0.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RMCF0402JT13K0
Comments
    RMCF0402JT13K0 Specifications
    SeriesRMCF
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±5%
    Resistance13 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±100ppm/°C