RMCF0603FT31R6
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RMCF0603FT31R6
RMCF0603FT31R6
Part Number
RMCF0603FT31R6
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 31.6 OHM 1% 1/10W 0603
Data sheet
RMCF0603FT31R6.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RMCF0603FT31R6
Comments
    RMCF0603FT31R6 Specifications
    SeriesRMCF
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance31.6 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C