RMCF0805FT5R62
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RMCF0805FT5R62
RMCF0805FT5R62
Part Number
RMCF0805FT5R62
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 5.62 OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
RMCF0805FT5R62.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RMCF0805FT5R62
Comments
    RMCF0805FT5R62 Specifications
    SeriesRMCF
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance5.62 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±200ppm/°C