RMCF1206FT19R6
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RMCF1206FT19R6
RMCF1206FT19R6
Part Number
RMCF1206FT19R6
Description
RES 19.6 OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
RMCF1206FT19R6.pdf
Delivery Services
RMCF1206FT19R6
Comments
    RMCF1206FT19R6 Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance19.6 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C